Badanie dla karmy Trovet Dental OCF
Wprowadzenie
Problemy z uzębieniem są u psów bardzo częste i są ważną przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pyska. Najważniejszą przyczyną problemów z uzębieniem jest powstawanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Płytkę nazębną tworzą bakterie występujące w jamie ustnej. Bakterie te tworzą cienką warstwę płytki na zębach psa, która z czasem przekształca się w kamień nazębny. W wyniku badań stwierdzono, że kamień nazębny jest problemem u dwudziestu procent wszystkich psów. Również u dwudziestu procent psów występuje zapalenie dziąseł. Problemy z uzębieniem mają negatywny wpływ na organy ciała, takie jak nerki i serce.
Cel
Firma TROVET postanowiła sprawdzić, czy niepowtarzalna struktura i tekstura karmy TROVET Dental powoduje głębsze wchodzenie kawałków karmy pomiędzy zęby niż w przypadku zwykłej karmy dla psów oraz jak skrobanie związane z tym wchodzeniem wpływa na potencjalne usuwanie płytki nazębnej. Jednocześnie badanie objęło efekt zwalczania płytki nazębnej dzięki antybakteryjnym właściwościom oleju eukaliptusowego, lizozymu, laktoferyny, laktoperyoksydazy oraz ekstraktu z zielonej herbaty dodawanym do badanej karmy.
Materiały i metody
Badanie przeprowadzono na psach ze schroniska Kennel de Hoeve w Holandii. Badanie przeprowadzono metodą ślepej próby: osoby prowadzące badanie nie wiedziały, która grupa jest karmiona karmą TROVET Dental, a która dostaje karmę stanowiącą placebo.
Zwierzęta
W badaniu, trwającym 42 dni, uczestniczyło 35 psów rasy mal-shi (mieszańce maltańczyka i shih tzu). Grupę podzielono na dwie mniejsze grupy liczące 18 i 17 psów. Zwierzęta rozdzielono równomiernie pomiędzy grupami pod względem wieku, wagi oraz oceny występowania płytki nazębnej. U wszystkich psów występowała płytka nazębna, kamień nazębny, albo oba te problemy łącznie.
Pożywienie
Przed badaniem wszystkie psy otrzymywały karmę z puszki, co mogło być przyczyną rozwoju płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Podczas badania wszystkie psy były karmione trzy razy dziennie. Świeża woda do picia była dostępna ad libitum.
Ocena płytki nazębnej i kamienia nazębnego
Powierzchnię pokrytą płytką nazębną oraz grubość płytki nazębnej oceniono metodą Logana & Boyce'a (2006). Płytkę zabarwiono stosując wodny roztwór zawierający 8% erytrozyny (czerwony barwnik) oraz 8% alkoholu. Powierzchnia pokryta płytką nazębną została oceniona na podstawie ogólnego zaczerwienienia zębów, a grubość płytki - na podstawie intensywności koloru. Ocenę u wszystkich psów i we wszystkich dniach przeprowadziła ta sama osoba. Ocenę przeprowadzono w 0, 7, 21 i 42 dniu badania.
Analizy statystyczne
Wyniki poddano analizie z wykorzystaniem oprogramowania statystycznego SPSS. Wyniki uzyskane w różnych dniach i różnych grupach (dla różnych karm) zostały przeanalizowane z wykorzystaniem jednostronnego sparowanego testu t. Wyniki uzyskane w różnych grupach (dla różnych karm) przeanalizowano z wykorzystaniem dwustronnego testu t.
Wyniki
Przeanalizowano różnice w ilości punktów uzyskanych w ocenie płytki nazębnej i kamienia nazębnego w dniu 0 i 21, dniu 21 i 42, oraz 0 i 42 w ramach jednej grupy. Następnie porównano wyniki w zakresie płytki nazębnej i kamienia nazębnego w każdym dniu oceny uzyskane w różnych grupach.
Na Rys. 1 widać wyraźny spadek w zakresie płytki nazębnej w obu grupach. W przypadku obu grób, różnice w zakresie płytki nazębnej w każdej grupie pomiędzy dniem O. a dniem 21 (p=0,016) oraz dniem 21. a dniem 42. (p=0,001) były istotne. Różnica w zakresie redukcji płytki nazębnej pomiędzy grupą otrzymującą karmę testowaną a grupą otrzymującą placebo od dnia O. do dnia 21. (p=0,250) nie była istotna. Tym niemniej różnica w zakresie redukcji płytki nazębnej pomiędzy grupami od dnia 21. do dnia 42. (p=0,025) oraz od dnia O. do dnia 42. (p=0,009) była istotna.
Jak widać na Rys. 2, wyniki uzyskane w zakresie płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego uległy poprawie w obu grupach. Różnica w zakresie redukcji kamienia nazębnego w przypadku grupy otrzymującej karmę TROVET Dental była istotna dla wszystkich dni oceny (p=0,000). Różnica w zakresie redukcji kamienia nazębnego pomiędzy grupą otrzymującą testowaną karmę a grupą otrzymującą placebo nie była istotna od dnia 7. do dnia 21. (p=0,960), natomiast była istotna od dnia 21. do dnia 42. (p=0,016) oraz od dnia O. do dnia 42. (p=0.041 ).
Wniosek
Karma TROVET Dental okazała się być skuteczniejsza w redukcji zarówno płytki nazębnej jak i kamienia nazębnego niż zwykła sucha karma dla psów. Po zmianie karmy na TROVET Dental, można oczekiwać znacznej redukcji płytki nazębnej po 21 dniach stosowania oraz znacznej redukcji kamienia nazębnego po 42 dniach stosowania
Cały artykuł jest dostępny do pobrania w postaci pliku PDF »
Jak kupić karmę TROVET Dental OCF?
Karma Trovet D jest dostępna w naszym firmowym sklepie internetowym oraz w dobrych sklepach zoologicznych oraz klinikach weterynaryjnych.
Więcej informacji znajdziecie również na stronie produktowej karmy OCF.