Badanie dla karmy Trovet Hypoallergenic (Insect) | IPD
Wprowadzenie
Marka TROVET obejmuje szeroką gamę karm hipoalergicznych bazujących na wyjątkowych źródłach białek, przeznaczonych dla psów i kotów. Aby dodatkowo rozszerzyć tę gamę oraz zapewnić odpowiednią dietę dla większej liczby zwierząt, opracowano karmę hipoalergiczną bazującą na owadach {larwy much gatunku Hermetia illucens (black soldier fly, BSF)) oraz ziemniakach: Hypoallergenic (lnsect) 1 IPD. W Europie nie są oferowane karmy dla zwierząt, w których wykorzystuje się białko z tych owadów. Dzięki temu prawdopodobieństwo, że pies ma alergię na owady jest bardzo niskie.
Cel
Badanie to ma na celu uzyskanie wiedzy na temat smaku i immunogenności hipoalergicznej karmy dietetycznej bazującej na owadach i ziemniakach u psów z podejrzeniem lub stwierdzoną nietolerancją pokarmową oraz/lub alergią.
Materiały i metody
Kilku holenderskich lekarzy weterynarii oraz dermatologów poproszono o wzięcie udziału w badaniu obejmującym karmienie psów karmą hipoalergiczną zawierającą owady jako źródło białka. Badanie trwało przez sześć tygodni.
Procesura selekcji
Lekarzy weterynarii i dermatologów poproszono o wybór do udziału w badaniu dorosłych psów z nadwrażliwością pokarmową.
Zastosowano następujące kryteria udziału:
- Zapalenie skóry związane z alergiami dotykowymi, na roztocza kurzu domowego lub pchły;
- Schorzenia skóry niezwiązane z alergiami
- Psy, które przeszły w ciągu ostatnich dwóch tygodni terapię lekiem Prednisone
- Psy biorące leki
- Chroniczne zaburzenia pracy żołądka/jelit, niezwiązane z nadwrażliwością pokarmową;
- Zapalenie trzustki
- Zewnątrzwydzielnicze upośledzenie czynności trzustki
- Skrajna nadwaga
Zwierzęta
W badaniu uczestniczyło 38 dorosłych psów. Wszystkie psy znajdowały się w osobnych pomieszczeniach. Wiek psów wynosił od jednego do czternastu lat. W badaniu uczestniczyły psy 28 różnych ras.
Pożywienie
Zalecana dzienna dawka karmy została określona na podstawie obliczeń średniego zapotrzebowania na energię (kcal/dzień), tzn. 11QA(kg BW) 0,75, a następnie została indywidualnie skorygowana na podstawie obserwacji i doświadczenia właściciela.
Ocena
Ocenę przeprowadzili właściciele psów. Oceny dokonano na podstawie obserwacji kału, gazów jelitowych, objawów swędzenia, uszkodzeń skóry oraz uszkodzeń sierści. Pierwszej oceny (tydzień 0) dokonano przed rozpoczęciem badania w celu oceny stanu psa karmionego pierwotną karmą. Punktacja została określona na podstawie średnich obserwacji tygodniowych.
Wyniki
W badaniu uczestniczyło 38 psów. Dwa psy nie ukończyły badania ze względu na niskie walory smakowe karmy. Prowadzący badanie nie otrzymali wyników dla dwóch psów. Dwa psy nie ukończyły badania ze względu na sytuację osobistą i nie zostały uwzględnione w wynikach. Kolejnych kilka psów nie zostało uwzględnionych w wynikach ze względu na naruszenie kryteriów uczestnictwa.
Analizie poddano wyniki dla 25 psów, które spełniły wszystkie kryteria uczestnictwa. U trzech psów nie stwierdzono żadnej poprawy lub tylko częściową poprawę oznak klinicznych nadwrażliwości pokarmowej. U 21 psów stwierdzono wyraźny spadek ilości drapania, gryzienia i lizania kończyn oraz skóry/sierści. U jednego psa w czasie badania nastąpiło pogorszenie i przerwał on uczestnictwo w badaniu w jego czwartym tygodniu. U wszystkich psów, u których nastąpił spadek swędzenia, odnotowano poprawę stanu skóry i sierści. U dziewięciu psów z dziesięciu, u których na początku badania stwierdzono rzadkie stolce, podczas badania występowały bardziej twarde i dobrze uformowane stolce. U wszystkich psów oprócz jednego całkowicie znikły gazy jelitowe i wymioty, lub też nie występowały one przez cały okres badania.
Dyskusja
W przypadku psów, u których nie wystąpiła żadna poprawa, możliwe, że okres badania był zbyt krótki, aby pojawiły się pierwsze oznaki poprawy. Co więcej, możliwe, że psy te spełniały kryteria wykluczenia ze względu na inne choroby niż nadwrażliwość pokarmowa. Jedyny pies, u którego nastąpiło pogorszenia stanu mógł być uczulony na larwy much gatunku Hermetia illucens. Chociaż prawdopodobieństwo takiego uczulenia jest bardzo niskie, to nie można go całkowicie wykluczyć. Psy, u których podczas badania występowały rzadsze stolce, bez jakichkolwiek innych objawów nadwrażliwości, mogła występować nietolerancja na jeden ze składników karmy.
Wniosek:
U (ogromnej) większości psów, które ukończyły badanie nastąpiło wyraźne zmniejszenie objawów spędzenia oraz poprawa stanu skóry i sierści. Dodatkowo, u wszystkich psów, u których nastąpiła poprawa stanu skóry i sierści, stwierdzono także zmniejszenie problemów z układem pokarmowym. Na podstawie obserwacji poczynionych w tym badaniu można bezpiecznie stwierdzić, że karma Hypoallergenic (lnsect) I IPD jest odpowiednią karmą dla psów cierpiących na nadwrażliwość pokarmową.
Cały artykuł jest dostępny do pobrania w postaci pliku PDF »
Jak kupić karmę Trovet IPD?
Karma Trovet IPD jest dostępna w naszym firmowym sklepie internetowym oraz w dobrych sklepach zoologicznych oraz klinikach weterynaryjnych.
Więcej informacji znajdziecie również na stronie promocyjnej oraz produktowej karmy dla psów Hypoallergenic (Insect) IPD.