Otyłość u psów i kotów - jak karmić czworonogi z nadwagą?
Nadwaga, a w dalszej konsekwencji otyłość, u zwierząt może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Mogą nimi być choroby ortopedyczne, cukrzyca, choroby dróg moczowych, układu rozrodczego, nowotwory czy choroby dermatologiczne. Brzmi znajomo? Zgadza się, otyłość u zwierząt powoduje takie same schorzenia co u ludzi. I podobnie jak w przypadku ludzi również u zwierząt najważniejsze jest zapobieganie powstawaniu nadwagi lub szybka reakcja, kiedy już występuje u naszych ulubieńców.
Z tego powodu należy systematycznie kontrolować masę ciała psiaka i kota, a wyniki porównać z normami ustalonymi dla danej rasy. O nadwadze mówimy, gdy masa ciała zwierzęcia jest większa 15% powyżej wagi optymalnej ciała, a o otyłości, gdy jego masa ciała przekracza 30%. Jeśli nasz zwierzak jest nierasowy, warto posiłkować się skalą BCS (Body Condition Score), czyli wizualną oceną kondycji ciała, po polsku Indeksem Kondycji Ciała. Istnieją dwa rodzaje skal BCS: 5- i 9-punktowa. Polecamy 9-punktowaą BCD jako dokładniejszą. Każdy z punktów posiada szczegółowy opis cech i charakterystycznych zmian zachodzących w organizmie zwierzęcia, które można zaobserwować lub odczuć przy badaniu dotykiem. Tabele z obrazem zwierzęcia i dokładnym opisem są ogólnodostępne w Internecie. Znajdziecie je również u swojego lekarza weterynarii. On też powinien sprawdzić, czy nadwaga i otyłość nie są wynikiem chorób hormonalnych zwierzaka i pod jego kontrolą powinno odbywać się systematyczne i stopniowe odchudzanie czworonoga.
Przede wszystkim pamiętajmy, że zapobieganiu i leczeniu nadwagi sprzyja odpowiednia ilość aktywności fizycznej i zbilansowana dieta.
Oto kilka żelaznych reguł, które pozwolą Twojemu psu zachować właściwą wagę:
- Zadbajmy o codzienną dawkę aktywności fizycznej. Marsze, spacery, zabawy na świeżym powietrzu, np. aportowanie, wszystko, co nam i naszemu czworonogowi sprawia przyjemność, powinno stać się regułą w naszym życiu.
- Dyscyplina przy stole - przede wszystkim nie serwujemy psu resztek z naszego stołu, nie dzielimy się swoimi posiłkami, smakołyki i przekąski wliczamy do ogólnego bilansu kalorii przyjętych w ciągu dnia. Karmę podajemy o konkretnych godzinach - jeżeli pies nie chce jeść, należy zabrać mu miskę z niedojedzonym posiłkiem i dać w porze kolejnego posiłku. Nie przekarmiajmy naszych ulubieńców. Zdrowy pies to szczupły pies. Nadmierny apetyt nie jest oznaką zdrowia, lecz nieprawidłowego trybu życia, za który odpowiadamy w 100% my, właściciele zwierząt.
- Jeśli już czworonoga trzeba odchudzić, należy tak skomponować dietę, aby organizm wykorzystywał część rezerw tłuszczowych. Można to zrobić poprzez podawanie zwierzęciu mniejszej ilości karmy niż zasadniczo potrzebuje. Minusem takiego sposobu żywienia jest to, że pies będzie głodny.
Co można zrobić, by zmniejszyć uczucie głodu? Warto pomyśleć o podawaniu odpowiedniego pokarmu ze specjalnymi włóknami, które wypełniają jelita, co sprzyja odczuciu sytości.
Polecamy TROVET Weight & Diabetic. Pokarm ten ma niską zawartość tłuszczu i energii. Zawiera specjalne włókna, które pomagają przedłużyć odczucie sytości po posiłku. Dieta jest wzbogacona o dodatkowe witaminy i minerały tak, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie, pomimo zmniejszenia spożycia.
Gdy docelowa masa jest osiągnięta, można stopniowo przejść na karmę dla dorosłych (TROVET Adult). Pamiętajmy - należy regularnie sprawdzać masę ciała i stan ogólny swojego psa, a wszelkie niepokojące zmiany konsultować z lekarzem weterynarii.