
Syndrom urologiczny u kotów - wskazania dietetyczne
Syndrom urologiczny kotów jest to zespół objawów chorobowych, na który składają się zapalenie cewki moczowej i zapalenie pęcherza moczowego. Etiologia schorzenia nie jest dokładnie poznana. Wymienia się szereg czynników: infekcyjne, żywieniowe, hormonalne.
Na powstawanie choroby ma wpływ tworzenie się kamieni moczowych w pęcherzu moczowym. Najczęściej u kotów występują kamienie fosforanowo-amonowomagnezowe / struvity.
Schorzenie występuje u obu płci i dotyczy około 10% przypadków wizyt u lekarza weterynarii. Udokumentowano, że zwiększona ilość fosforu i magnezu w diecie sprzyja tworzeniu struvitów. Potwierdzonym czynnikiem sprzyjającym występowaniu choroby jest pH moczu. Im mocz jest bardziej zasadowy tym skłonność do powstawania struvitów jest większa.
choroba manifestuje się częstym napinaniem się i wydalaniem niewielkich ilości moczu, w moczu może pojawić się krew, wydalanie moczu sprawia kotu ból. Pojawia się apatia, brak apetytu, wymioty.
Zalecenia żywieniowe
- przestrzeganie właściwej diety odgrywa podstawową rolę w przypadku zwierzęcia chorego na syndrom urologiczny kotów
- dieta zapobiega tworzeniu się struvitów, uważanych za główną przyczynę syndromu urologicznrgo kotów
- dieta powinna zawierać zmniejszone ilości magnezu, fosforu oraz regulować pH moczu
- aby osiągnąć powyższe cele twój lekarz weterynarii powinien zalecić twojemu pupilowi następujące karmy:
- Trovet ASD
- ANF Kitten – dla kociąt
- ANF Adult – dla kotów dorosłych
- ANF TamiAmi Senior – dla kotów starszych
- powyższe pokarmy zostały opracowane przez specjalistów w żywieniu zwierząt
- cechują się one wyjątkową smakowitością i są chętnie zjadane nawet przez „największych niejadków”
- pokarmy ANF dla kotów i dieta Trovet ASD zawierają niską zawartość magnezu i fosforu w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia syndromu urologicznego kotów.
- wszystkie pokarmy ANF dla kotów zawierają dl – metioninę i chlorek amonowy, które skutecznie obniżają pH moczu do poziomu 6.3
- na pH moczu ma wpływ nie tylko dieta, ale również sposób karmienia. Karmienie wielokrotne lub z nieograniczonym dostępem do karmy powodują alkalizację moczu, co z kolei przyczynia się do formowania struvitów.
- w związku z tym specjaliści zalecają jednokrotne karmienie kota w ciągu doby.
Autor: lek. wet. Rafał Ciągarlak